Tinka Tonka Flavtofonka

V sredo, 23. 4. 2025, se je na šoli odvil prav poseben dogodek. Bil je večer, kjer se je beseda srečala z zvokom, domišljija s preteklostjo in kjer smo skupaj praznovali dve izjemni stvari.
Noč knjige, praznik branja, ustvarjalnosti in zgodb ter 30 letnico najdbe neandertalčeve piščali.
Noč knjige praznujemo na Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, ta dan smo še glasnejši pri izpostavljanju pomembnosti knjige, branja in bralne pismenosti.
Sama bralna pismenost je osnova za vse druge pismenosti. Brez branja, ne moremo preživeti niti enega dneva. Potrebujemo ga v trgovini, v restavraciji, včasih je že prva stvar zjutraj, ki jo naredimo, da nekaj preberemo. Branje pa je še toliko več…Z branjem širimo besedni zaklad, razvijamo domišljijo, krepimo in izboljšujemo spomin, krepimo koncentracijo in osredotočenost, se umirimo, se znebimo stresa, izboljšamo komunikacijske kompetence ter razvijamo empatijo.
Saj kot pravi Georg R. R. Martin: Kdor bere, živi tisoč življenj. Kdor ne bere, živi le eno. Ko prebereš mnogo knjig/zgodb o življenju ljudi, ki živijo drugače, v drugačnem okolju, z drugačnimi zmožnostmi in možnostmi, to vpliva na bolj empatično odzivanje v vsakdanu.
In čeprav smo praznovali knjigo – tisto, kar lahko primemo v roke in prebiramo med platnicami – je vredno spomniti, da so se zgodbe začele veliko prej. Pred papirjem. Pred črkami. Ljudje so si pripovedovali zgodbe že ob ognju, z gibi, z ritmom in zvokom. In prav ena od takšnih zgodb – zgodba, stara več kot 120.000 let – nas je nagovorila včeraj.
Ob 30 letnici odkritja neandertalčeve piščali smo se povezali z organizatorji in medse povabili Tinkaro Kovač in Uroša Cingesarja. Uspešna glasbenica je namreč tudi avtorica knjige Tinka Tonka Flavtofonka. Z dogodkom smo tako povezali prej omenjena dogodka.
Glasbena pravljico je Tinkara pripovedovala ob glasbenih vložkih, ki so nam pričarali življenje v jami in raziskovanje narave skozi oči (in sluh) neandertalke. Pravljici je sledila predstavitev razvoja od piščali do flavte. Nato je glasbenica z otroki oblikovala še pesem, ki so jo skupaj zapeli in zaigrali. Dogodek je zaključila s svojo pesem.
V to zgodbo neandertalcev pa smo se z učenci osnovne šole Cerkno vživljali že pretekle dni. Naredili smo si čisto svojo jamo, skozi katero so obiskovalci vstopili na prireditev. Ustvarjali smo z materiali, ki so bila na voljo tudi 100.000 let nazaj – glina in oglje. Učenci so uživali, risanje z glino jim je bila sploh novo, oglje pa jih je jezilo, saj se lahko hitro zmaže.
Ob tako pomembni obletnici pa z dogodki na temo neandertalcev še nismo zaključili. Tudi na šoli se bodo aktivnosti nadaljevale, podroben spored pa si lahko ogledate na spletni strani: https://www.visitcerkno.si/neandertalceva-piscal/