POSEBNA NAGRADA JSKD in ODDAJA INFODROM

V sredo, 2. aprila, so v Celju potekali 38. ROŠEVI DNEVI 2025 pod okriljem JSKD in OŠ Frana Roša v Celju. Gre za zaključek vseslovenskega literarnega natečaja, ki je letos potekal pod naslovom »MOJ JEZIK, TVOJ JEZIK, NAŠ SVET«. Na literarnem natečaju so sodelovali izjemni mladi literarni ustvarjalci iz vse Slovenije.
V okviru prireditve je potekal tudi natečaj za Najboljša literarna glasila, literarne zbornike ter leposlovne knjige s prispevki osnovnošolskih in srednješolskih avtorjev, ki se ga je udeležila tudi naša šola kot prejemnica Posebnega priznanja za jasen uredniški koncept in vzpodbujanje ustvarjalnega pisanja mladih. Strokovno komisijo, ki je pregledovala šolska glasila, so sestavljali: David Bedrač, pesnik, literarni mentor in slovenist, Miha Mohor, slovenist, soavtor osnovnošolskih učbenikov ter avtor priročnika Glasovi mladih in Barbara Rigler, svetovalka JSKD za literarno dejavnost ter odgovorna urednica revije Mentor.
Zapisali so tako:
HAIKU SLOVENIJA 2024 “DRUŽINA”
Mentorici: Mojca Lipužič Moravec (lit.), Ana Koren (lik.); OŠ Cerkno
Utemeljitev: Tradicija šolskega glasila na OŠ Cerkno je bogata, saj ga pod imenom Mlada rast izdajajo že dobrih šest desetletij in so za njegovo kakovost prejeli že številna priznanja. Pesniški almanah osemdesetih haikujev zajema nagrajene in izbrane haikuje, ki so jih na tej šoli zbrali v okviru 18. mednarodnega tekmovanja v pisanju otroške haiku poezije, ki poteka v okviru JAL Fundacije na Japonskem. Projekt je odličen primer poučevanja književnosti s spodbujanjem otroške ustvarjalnosti in medšolskega sodelovanja, saj so v publikacijo vključene presežne pesniške stvaritve osnovnošolcev iz vse Slovenije. Publikacija je bogato ilustrirana z izvirnimi ilustracijami učencev izšla v 300 izvodih.
V dopoldanskem času so na OŠ Frana Roša, Celje, za mentorice, mentorje, urednice in urednike potekale delavnice z naslovom MEDKULTURNE UČNE URE pod vodstvom dr. Marijance Ajše Vižintin, za mlade avtorice in avtorje pa delavnice JEZIČNI MOSTOVI pod mentorstvom pesnice in predsednice Mladega Pena, Selme Skenderović. V sklopu pogovorov so se uredniki šolskih literarnih glasil udeležili tudi okrogle mize z naslovom ZAKAJ JE POMEMBNO OBJAVLJATI V ŠOLSKIH LITERARNIH PUBLIKACIJAH IN ZAKAJ V LITERARNIH REVIJAH? Pri okrogli mizi so sodelovali dr. Zoran Pevec, slovenski pesnik, kritik in urednik, Ivo Stropnik, pesnik, mladinski pisatelj in urednik, Tatjana Vidmar, strokovna delavka JSKD Velenje, Barbara Rigler, svetovalka JSKD za literarno dejavnost ter odgovorna urednica revije Mentor, ki so izpostavili, kako nujno je, da se mladi izražajo, da ima beseda moč, ki kreira našo prihodnost, da vprašanje, ali naj šolska glasila sploh obstajajo ali ne, ne bi smelo biti vprašanje, to je nuja. Prav istega mnenja so bili mladi pesniki in pisatelji, ki so v okviru osrednje prireditve prejeli nagrado za svoje delo, tudi oni pravijo, da je svet literature način, kako povedati, kaj doživljajo in še bolj, kaj si želijo.
Literarna šolska glasila so razstavljena v Osrednji knjižnici v Celju.
Pomembno je, da mladi dobijo svoj glas, zato se bomo še naprej trudili, da bodo na naši šoli šolska glasila pomemben del učnega procesa.
Pretekle nagrade:
Nagrade JSKD:
- 2016 – priznanje za najboljše osnovnošolsko glasilo, Mlada rast in Spominčice
- 2018 – nagrada za tematsko številko o literarnih in vsakdanjih junakih, Peter Klepec in Viktor Jereb
- 2019 – uvrstitev med najboljša literarna glasila v državi
- 2020 – prva nagrada za načrtno delo z mladimi literarnimi ustvarjalci, PO SLEDEH LUKCA – jubilejna izdaja ob 130-obletnici smrti F. Bevka
- 2022 – Najboljše osnovnošolsko glasilo, tri publikacije: 60-let Mlade rasti, Haiku Slovenija, V svetu čarobnih pravljic.
V ponedeljek, 7. 4., nas je na šoli obiskala snemalna ekipa mladinske oddaje INFODROM. Z učenci 7. razreda, ki so letos res veliko ustvarjali za literarne natečaje, in z učenci ekipe ŠRTV smo sodelovali v pripravi oddaje, ki je predstavljala naši šolski literarni glasili, Mlada rast in Haiku Slovenija.
NAPOVEDNIK:
Čedalje manj šol izdaja tiskana literarna šolska glasila, so ugotavljali na Roševih dnevih v Celju, kjer si še vedno lahko ogledate razstavo najboljših. Leta 2015 je bilo prijavljenih 53 glasil, letos 14 – vmes so nihanja, a v splošnem se število zmanjšuje.
Že več kot 6 desetletij pa na Osnovni šoli Cerkno izdajajo glasilo Mlada rast, v katerem so prispevki učencev in učenk. Pripravljajo tudi posebne izdaje Pikapolonica, Peter Klepec, zadnjih pet let pa so koordinatorji svetovnega natečaja v haikuju. Ena izmed tovrstnih izdaj je bila na Roševih dnevih izbrana med najboljše.