​V šolskem letu 2024/25 se OŠ Cerkno lahko pohvali z zanimivo okroglo obletnico. Mineva namreč deset let sodelovanja in skupnih projektov eTwinning z Mittelschule Weitensfeld iz Avstrije ter Základní škola Přimda s Češke. Tokrat šole soustvarjajo projekt Stadt und Land – einst und jetzt (Mesto in podeželje – nekoč in danes). Poleg omenjenih treh šol sta v projektu tudi OŠ Idrija in šola iz Mielżyna na Poljskem.

V četrtek, 8. maja 2025, so se tako učenci OŠ Cerkno in Idrija ter ravnatelj Mitja Dežela in učiteljici nemščine Anica Svetik in Urška Boškovič odpravili na obisk v Weitensfeld na Koroškem. Zanimivo naključje je hotelo, da 8. maja 2025 tako v Avstriji kot na Češkem obeležujejo 80 let konca 2. svetovne vojne.

Ob prihodu na MS Weitensfeld je bil najprej na vrsti pozdravni nagovor tamkajšnje ravnateljice Gerhild Robinig, nato pa program, ki so ga z glasbenimi točkami sooblikovali učenci treh šol. Ena od podtem v projektu je srednji vek, zato je sledilo reševanje križanke o tem zgodovinskem obdobju v mednarodno mešanih skupinah, nato pa sprehod do središča kraja, kjer stoji starodavna gotska cerkev z ohranjeno kostnico in obzidjem iz časa turških vpadov, ki jo je predstavil župnik Charles Deekollu. Tamkajšnji ljudje pa niso trpeli samo zaradi njih, pač pa je v 16. stoletju po dolini kosila črna smrt (kuga). Po ljudskem pripovedovanju so v Weitensfeldu preživeli samo štirje: grajska hči z dvorca Thurnhof in trije fantje. Seveda so se vsi želeli poročiti z njo, a so se za njeno roko morali pomeriti v teku. Kamniti kip mladenke še danes stoji ob trškem vodnjaku, v spomin na dogodek pa v kraju že stoletja prirejajo ljudsko praznovanje Kranzelreiten, ki je barvit preplet konjenikov, narodnih noš, glasbe, plesa … in seveda tekme treh fantov za venec in poljub kamnite mladenke.

Učence je sprejel župan Weitensfelda Franz Sabitzer, ki je v svojem prijaznem nagovoru izpostavil veselje nad dejstvom, da se mladi iz različnih dežel povezujejo in sodelujejo s tamkajšnjo šolo, občina pa jih pri tem na različne načine podpira.

Po okusnem kosilu v kraju Altenmarkt je sledil obisk sosednje občine Straßburg oz. njenega središča. Zanimivo je, da imata obe okrog 2000 prebivalcev.

V tem kraju so se učenci najprej peš povzpeli z osrednjega trga na hrib, na katerem stoji mogočen dvorec – nekdanji sedež krških škofov. Zanimiv del poti so bile dolge strme stopnice z imenom »Arme-Sünder-Stiege« (Stopnice ubogih grešnikov). Preko njih so namreč na poslednji dan v njihovem življenju vodili obsojence na poti do vislic, kjer so jih usmrtili. Na dvorcu je skupino sprejel župan Franz Pirolt, ki je razkazal muzejske zbirke ter predstavil prizadevanje svoje občine za obnovo in revitalizacijo gradu ter za dobro izobrazbo otrok na tamkajšnjem področju ter željo, da bi se vrnili v domače kraje.

Dan se je prevesil v večer in treba se je bilo posloviti od prijaznih gostiteljev ter skrivnostno lepe doline, hkrati pa smo že kovali načrte za nov projekt in novo srečanje (v Sloveniji ali na Češkem).

(Skupno število obiskov 25, 5 obiskov danes)

Orodna vrstica za dostopnost