V sredo, 20. marca, je v Cankarjevem domu v okviru Kulturnega bazarja, programa strokovnega usposabljanja, potekala okrogla miza z naslovom Brezčasno sporočilo miru, svobode, enakosti z nosilci Znaka evropske dediščine, katere vsebina je bila namenjena predvsem pedagoškim delavcem osnovnih šol (2. in 3. triade) ter srednjih šol. Na okrogli mizi so sodelovali: Katja Ravšl Debeljak z Ministrstva za kulturo; Milojka Magajne iz Cerkljanskega muzeja; mag. Damjana Fortunat Černilogar iz Tolminskega muzeja; Žiga Cerkvenik iz Narodne in univerzitetne knjižnice ter naša učiteljica slovenščine Mojca Lipužič Moravec na pobudo Cerkljanskega muzeja, ki skupaj še z nekaterimi učitelji že vrsto let ohranja tradicijo medsebojnega sodelovanja. Program okrogle mize je vodil novinar in urednik Rok Kajzer.

Znak evropske dediščine je priznanje, ki ga Evropska unija podeljuje objektom ali območjem, dokumentom, muzejem, arhivom, spomenikom ali dogodkom, ki so mejniki v ustvarjanju današnje združene Evrope in so zgled evropskega povezovanja ali evropskih vrednot. V Sloveniji se z znakom ponašajo tri spomeniška območja, Partizanska bolnica Franja od leta 2014, Cerkev sv. Duha v Javorci od leta 2017 ter Prešernova Zdravljica od leta 2020. Humanost, solidarnost, strpnost, povezovanje, medkulturni dialog, odprava cenzure in uveljavljanja vseh vidikov osebne svobode, vključno s svobodo govora, so temeljna sporočila, ki jih dobitniki znaka prenašajo tudi na mladi rod. Okrogla miza je torej potekala v duhu sporočila, da mir, svoboda, enakost in mnoge druge temeljne vrednote niso nekaj samoumevnega. Čeprav so slovenski nosilci znaka Evropske dediščine pričevalci preteklosti, so lahko velik opomnik vsemu, kar se trenutno dogaja po svetu in tudi v naši bližini. Pomembno je, da z medsebojnim povezovanjem, ustvarjanjem programov za mlade, bilo je podanih kar nekaj dobrih predlogov, še naprej krepimo vezi in iščemo poti, s katerimi bi o temeljnih ter brezčasnih vrednotah ozaveščali tudi najmlajše.